často kladené otázky

Jak dlouho platí recept?

Platnost receptu je 14 dní od data jeho vystavení (dle vyhlášky č.100/2012). V případě, že jsou předepsána ATB, platnost je pouze 5 dní (kromě lokálních ATB - masti, gely...). U receptu vystaveného na pohotovosti je platnost omezena na 1 kalendářní den.

Jak dlouho platí poukaz na zdravotnické pomůcky?

Platnost poukazu je 90 dní od data jeho vystavení (dle vyhlášky č.100/2012).

Kam odevzdat staré léky?

Prošlá nebo nevyužitá léčiva lze odevzdat v lékárnách, které se postarají o jejich bezpečnou likvidaci. Všechny lékárny ji poskytují tuto službu bezplatně.

Odevzdáním prošlých léků na příslušné místo se chováte zodpovědně a šetrně k životnímu prostředí. Prošlé léky rozhodně nepatří do koše ani do záchodu.

Lékař mi předepsal léky, nedělají mi dobře, mohu je vyměnit?

Ne, není to možné. Pokud lék opustí lékárnu, lékárník za jeho kvalitu nemůže ručit a nelze jej tedy znovu uvést do oběhu. Takový přípravek lékárna může pouze odebrat k likvidaci.

Musím tolik doplácet?

K většině léků lze najít levnější variantu se stejnou účinnou látkou a stejnou formou podání.

Ovšem u některých typů léčiv (např. léky na epilepsii, warfarin...), záměna za přípravek jiné firmy není z léčebných důvodů vhodná. Některým pacientům, kteří mají chronické onemocnění, nemusí změna přípravku svědčit.

Jsem už ve třetí lékárně, paní doktorka mi předepsala toto léčivo, proč ho nemáte ?

V současné době je na trhu obrovské množství přípravků, většina přípravů má na trhu několik "bratříčků" (generik), vzhledem k omezeným skladovacím možnostem není možné mít na skladě všechno. Pokud u léčivého přípravku nedojde k neočekávanému výpadku v dodávkách, jsme jej obvykle schopni zajistit do 24 hodin.

proč mi dal pan doktor jenom blanket s kódem?

Pravděpodobně se jedná o čárový kód k tzv. e-receptu, který můžete vyzvednout v kamenné lékárně.

eRecept - umožňuje předepisování léků bez nutnosti návštěvy u lékaře. Tento eRecept obdržíte buď emailem nebo prostřednictvím SMS kódu. Na základě tohoto kódu a zdravotní kartičky pojištence Vám vystaví lékárník dané léky.

SUKL | Akční nabídky